موفقیت صنعت برای اولین بار با اتصال ماهواره ایNB-IoT

شبنم جزایری  

شرکت MediaTek موفق شده است برای اولین بار ارتباط ماهواره‌ای تجهیزات اینترنت اشیا (IoT)را برقرار کند. این کمپانی تولید کننده تراشه‌های نیمه‌هادی توانسته است نخستین آزمایش ارتباط ماهواره‌ای تجهیزات اینترنت اشیا را با استفاده از پروتکل NB-IoT و یک ماهواره اینمارست در فاصله ۳۵۰۰۰ کیلومتر بالاتر از خط استوا برقرار کند.
در این آزمایش مدیاتک توانست یک ارتباط دو طرفه بین دستگاه اینترنت اشیا و ماهواره تجاری اینمارست در مدار ژئو برقرار کند. این آزمایش با همکاری یک ایستگاه پایه در مرکز فضایی Fucino ایتالیا و انستیتوی صنعت اطلاعات تایوان انجام شده است.
مدیاتک در مورد این آزمایش می‌گوید همکاری مدیاتک با  Inmarsat، همگرایی ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای و خدمات سلولی در حوزه IoT و ۵G سرعت می‌بخشد و به پروژه ۳GPPاستانداردسازی Rel-17 در شبکه‌های غیر زمینی کمک خواهد کرد.
جاناتان بیون مدیر ارشد محصولات گروه  Inmarsatدر این باره می‌گوید: “با آزمایش تراشه مدیاتک بر روی  Inmarsat شبکه ماهواره‌ای GEO  ثابت شده است که فناوری شبکه‌های تلفن همراه با اصلاحات کمی روی ماهواره‌های GEO کار می‌کنند و مسیری مقرون به صرفه را برای پوشش جهانی اینترنت اشیا (IoT) فراهم می‌کند.”
بنا به گفته هر دو شرکت این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است و می‌تواند امکان‌پذیر بودن استفاده از استانداردهای جدید جهانی و پتانسیل بازار آزاد استفاده از یک دستگاه واحد برای اتصال در هر دو شبکه ماهواره‌ای و تلفن همراه را فراهم کند.
استفاده از فناوری NB-IoTدر نوع خودیک نمونه جالب است. با توجه به تاریخچه قبلی و رشد استفاده از آن در میان دیگر پروتکل‌های اینترنت اشیا (IoT) و بر اساس گزارشی که اخیراً از اریکسون منتشر شده فقط ۱۰۰ میلیون اتصال در سطح جهان مبتنی بر NB-IoT یا LTE-M بوده است.

برچسب
IIoT

فراگیرشدن استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی

محققان دانشگاه Penn Medicine در حال مطالعه مدلهای جدید هوش مصنوعی (AI) با استفاده از یادگیری مشارکتی برای بهبود در نحوه تشخیص و درمان تومورهای...

شبنم جزایری
20 اکتبر 2020
ساخت ابررایانه «سیمرغ» برای استفاده از سرویس‌های حوزه

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاربرد ابررایانه «سیمرغ» را مربوط به سرویس‌های حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عنوان کرد و گفت: در صورت تخصیص اعتبار،...

شبنم جزایری
10 ژوئن 2020

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*