پیش بینی مهمترین فناوری ها و چالش های سال ۲۰۲۱

شبنم جزایری  

مدیران ارشد فناوری اطلاعات عضو انجمن IEEE طی یک نظرسنجی فرصت‌ها، چالش‌ها و روندهای اصلی تکنولوژی را در سال ۲۰۲۱ بررسی کردند. موسسه IEEE (انجمن مهندسان برق و الکترونیک) مستقر در نیویورک، اخیراً نتایج یک نظرسنجی انجام شده از افسران و مدیران ارشد اطلاعات و فناوری در کشورهای ایالات متحده ، انگلستان ، چین ، هند و برزیل را در رابطه با مهمترین تکنولوژی‌های سال ۲۰۲۱ منتشر کرده است. در سال آینده، همه‌گیری جهانی ویروس کرونا مهمترین فاکتور تأثیرگذار روی صنایع مختلف و سرعت سازگاری تکنولوژیکی آنها با وضعیت جدید خواهد بود. در ادامه جزییات بیشتری از این نظر سنجی بررسی می‌گردد.

مهمترین فناوری‌ها و چالش‌های سال ۲۰۲۱
مهمترین تکنولوژی‌ها در سال ۲۰۲۱ چه خواهند بود؟
تقریباً یک‌سوم شرکت کنندگان در نظرسنجی (۳۲%)، میگویند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و بعد از آنها ۵G با ۲۰% و اینترنت اشیاء با ۱۴% قرار دارند. بر اساس این نظرسنجی ، ساخت و تولید (۱۹٪) ، بهداشت و درمان (۱۸٪) ، خدمات مالی (۱۵٪) و آموزش (۱۳٪) صنایعی هستند كه بیشترین تأثیر را از فناوری‌های نو در سال ۲۰۲۱ خواهند گرفت. در همین حال، بیش از نیمی از مدیران و افسران ارشد اذعان داشتند که بزرگترین چالش آنها در سال ۲۰۲۱ مقابله با اثرات مخرب ویروس کووید-۱۹ روی فرآیندهای تجاریشان خواهد بود.

این چالش‌ها شامل ساختار ترکیبی دورکاری و حضوری کارکنان(۲۲٪) ، بازگشایی دفاتر کاری و بازگشت کارکنان (۱۷ در) و مدیریت دورکاری دائمی (۱۳٪) می‌باشد. با این حال، ۱۱% از شرکت کنندگان اشاره کردند که چابکی در شروع و توقف خلاقیت‌های تکنولوژیکی در این دوران غیرقابل پیش‌بینی بزرگترین چالش آنها خواهد بود. ۱۱٪ دیگر از شرکت کنندگان تهدیدهای امنیتی آنلاین از جمله تهدیدهای مربوط به دورکاری کارکنان را بزرگترین چالشی که در سال ۲۰۲۱ خواهند داشت، ذکر کردند.

سازگاری با تکنولوژی‌های جدید، شتابدهی ایده‌های نو و آمادگی در برابر حوادث غیرمترقبه در دوران کرونا
افسران و مدیران ارشد شرکت کننده در این نظرسنجی اذعان داشتند که همین حالا هم روند سازگاری و پذیرش برخی از فناوری‌ها را به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کووید-۱۹ سرعت بخشیده‌اند، همچون:

۵۵% شرکت کنندگان بکارگیری تکنولوژی‌های پردازش ابری را تسهیل کرده‌اند.
۵۲% شرکت کنندگان بکارگیری فناوری ۵G را تسهیل کرده‌اند.
۵۱% شرکت کنندگان استفاده از فناوری‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را تسهیل کرده‌اند.
استفاده از اینترنت اشیاء (۴۲%)، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (۳۵%) کنفرانس ویدیویی (۳۵%) ، نیز از دیگر تکنولوژیهایی هستند که کاربردشان توسط این مدیران ارشد در سازمانهایشان تسهیل شده است.

در مقایسه با یک سال پیش اکثریت قریب به اتفاق شرکت کنندگان (۹۲٪) معتقدند بهتر است سازمانشان آمادگی بیشتری جهت پاسخگویی در زمان بروز اختلالات فاجعه باری مانند نقض داده‌ها (وقتی که افراد به اطلاعات خصوصی و محرمانه‌ای دسترسی پیدا کنند که در حالت عادی، اجازه‌ی دسترسی به آن‌ها را ندارند) یا حوادث طبیعی داشته باشد. علاوه بر این، ۵۸% از این اشخاص کاملاً موافقند که کووید-۱۹ باعث شده آنها بیشتر روی آمادگیشان کار کنند.
همچنین ۲۵% از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقدند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بیشترین تأثیر را در فرآیند بهبودی از ویروس کرونا خواهند داشت.

امنیت سایبری
نگرانی اصلی مدیران و افسران انجمن IEEE (انجمن مهندسان برق و الکترونیک) در زمینه امنیت سایبری سازمان‌هایشان دو مورد اصلی است: یکی مسائل امنیتی مرتبط با گوشی‌های موبایل کارکنان (۳۷%) و دیگری امنیت دستگاه‌های اینترنت اشیاء (۳۵%) . این نگرانی‌ها اصلاً تعجب‌آور نیست ، زیرا تعداد دستگاه‌های متصل به هم مانند تلفن‌های هوشمند ، تبلت‌ها ، سنسورها ، روبات‌ها و پهبادها به طرز چشمگیری در حال افزایش است.
کمی بیش از یک‌سوم (۳۴%) از پاسخ دهندگان به سؤالات این نظرسنجی گفته‌اند که تنها می‌توانند ۵۰%-۲۶% از دستگاه‌های هوشمند متصل به شبکه سازمانشان را ردیابی و مدیریت کنند، در حالیکه ۲۰% از آنها معتقدند قادر خواهند بود ۷۵%-۵۱% از دستگاه‌های هوشمند متصل به شبکه را ردیابی و مدیریت کنند.

برچسب
Technology

خانه های هوشمند آینده نیازهای ساکنین را پیش

بنابر گفته گوگل خانه های هوشمند در آینده توانایی پیش بینی خواسته های کابران خود را خواهند داشت. غول موتورهای جستجوی اینترنتی روی ساخت خانه...

محسن هوشمند
16 نوامبر 2018
arm pelion platform
اینتل، آردینو و myDevices به اکوسیستم در حال

Pelion اکوسیستم یکپارچه شرکت ارم است که در نظر دارد با جلب همکاری شرکت های تولید کننده محصولات و زیرساخت آیوتی، مقیاس امنی برای این...

محسن هوشمند
23 اکتبر 2018

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*