استفاده از ربات های چت برای سرویس های درمانی

شبنم جزایری  

ربات‌های chatbot در حالی که هنوز در مراحل ابتدایی تکامل خود هستند اما می‌توان صدای آنها را در جنبه‌های مختلف زندگی افراد مسن شنید.
آنها می‌توانند اطلاعات بهداشتی و یادآوری قرار ملاقات یا مصرف دارو را در اختیار سالمندان قرار دهند. علائم بیماری‌های آنها را از راه دور تجزیه و تحلیل می‌کنند و تشخیص‌های احتمالی را ارائه می‌دهند. برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن این رباتها در حال بروزرسانی هستند تا کاربران بتوانند حتی از طریق آنها با متخصصین مراقبت‌های پزشکی مشاوره کنند.
همچنین ممکن است که چت بات‌ها، به یک دوست مجازی برای کسانی که احساس تنهایی می‌کنند تبدیل شوند. با استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی (AI) تقریبی از مکالمه انسانی از طریق سیگنال‌های شنیداری یا مبتنی بر متن تعریف می‌شود. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ بازار جهانی چت بات‌ها در همه بخش‌ها و نه فقط مراقبت‌های بهداشتی به یک صنعت ۱٫۲۳ میلیارد دلاری تبدیل شود و تا سال ۲۰۲۳ حدود ۲٫۸ بیلیون تعامل چت بات وجود داشته باشد.
بازارهای مرتبط با نیازهای سالخوردگان برای استقبال از این فناوری رو به رشد آماده هستند. یک نفر از هر پنج آمریکایی تا سال ۲۰۳۰ بالای ۶۵ سال سن خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود با مشکل کمبود بین ۴۰۸۰۰۰ تا ۱۰۴٫۹۰۰ پزشک وجود مواجه شود.
امید این است که این فناوری به رفع شکاف و رفع نیازهای بیماران کمک کند. به عنوان مثال در گروه Allure، ربات‌های توانبخشی، یک سیستم کنترل از راه دور برای بیمار به نام EarlySense جهت ردیابی علائم و حرکات حیاتی ساکنان فراهم می‌کند که این فناوری TeleHealth نام دارد.
کاربردهای دیگر
به نظر می‌رسد که چت بات‌ها در رادارهایی که در سراسر صنایع قرار دارند، نیز قابل استفاده باشند. اولین و مهمترین توانایی قابلیت chatbots در پاسخ به سؤالات متداول است. فراتر از این آنها می‌توانند قرار ملاقات‌ها را تعیین کنند و به افراد سالخورده اطلاع دهند که چه موقع نیاز به تجدید نسخه‌های جدید دارند و فرایند پذیرش / تخلیه / انتقال و غیره را ساده‌تر می‌کنند.
ناگفته نماند که چت بات‌ها مانند مواردی که در دستیاران مجازی نیز وجود دارد می‌توانند اطلاعات و سرگرمی نیز داشته باشند و همانطور که اشاره شد همچنین ممکن است که آنها بتوانند همراه و دوستی مجازی برای افراد تنها باشند.
VentureBeat همچنین خاطرنشان كرد كه مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه روچستر نشان می‌دهد كه هرچه گفتگو از نظر عاطفی شدیدتر و صمیمی‌تر شود، سالمندان بیشتری درگیر چت بات می‌شوند.
دستیاران مجازی دیگری نظیر ElliQ وجود دارد. ElliQ محصولی از Intuition Robotics است که بر اساس تمایلات و عادات خود، قادر به توصیه فعالیت‌هایی برای یک فرد سالخورده است و می‌تواند بدون هیچ‌گونه معطلی آن را انجام دهد.
چنین ارتباطی می‌تواند برای سالمندان بسیار حیاتی باشد بر اساس یک مطالعه دانشگاه ۲۰۱۲ در کالیفرنیا سانفرانسیسکو، ۴۳ درصد از افراد در این گروه سنی احساس تنهایی می‌کنند و مشخص شده است که افرادی که احساس انزوا می‌کنند در معرض خطرات جدی‌تر از مشکلات سلامتی جدی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و آلزایمر هستند.
بنیانگذار Intuition و مدیرعامل شرکت Dor Skuler می‌گوید که ElliQ هماهنگ کننده ارتباطات، تسهیل‌کننده یادگیری مادام‌العمر و مربی است و تأکید می‌کند که برخلاف دستیاران مجازی نظیر الکسا، آمازون و سیری اپل، محصول آنها تعاملی است و واکنشی نیست.
ربات‌های دیگری در این زمینه نیز وجود دارند. Replika رباتی است که افراد در هر سنی را ترغیب می‌کند تا عمیق‌ترین احساسات خود را به اشتراک بگذارند و Woebot به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند با اضطراب کنار بیایند. مطمئناً روش‌های دیگری نیز وجود دارد که با کمک این فناوری می‌توان به سالمندان کمک کرد.
با افزایش جمعیت  در سالهای آینده این مسئله بسیار مهم است.

برچسب
chatbot

بلوتوث SIG درگجت های پوشیدنی برای آشکارسازی قرار

گروه پشتیبان استاندارد بلوتوث در نظر دارد امکان تشخیص قرار گرفتن در معرض COVID-19 را به دستگاه های پوشیدنی اضافه کند. اخیراً گروه محقق بلوتوث...

شبنم جزایری
1 سپتامبر 2020
افزایش سرمایه گذاری سازندگان IoT برای خدمات بهداشتی

شرکت های Withings سازنده دستگاه IoT  با ۶۰ میلیون دلار  سرمایه گذاری جمع آوری کرده است تا دیدگاه های خود را در ارائه خدمات B2B...

شبنم جزایری
18 آگوست 2020

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*